Zdroje berberínu
Hydrastis canadensis (Voduľka kanadská) je rastlina rozšírená najmä vo východnej časti Severnej Ameriky. Voduľka kanadská je 20 cm až 50 cm vysoká, trváca bylina s dlaňovito členenými listami. Pochádza z čeľade Ranunculaceae a je jediný druh rodu voduľka (Hydrastis). Je známa pre svoj adstringentný (sťahujúci) účinok na slizniciach horných dýchacích ciest, tráviaceho traktu, kože, močového mechúra a konečníka. Voduľka pôsobí na funkčné poruchy žalúdka (tráviace problémy), atonickú dyspepsiu, gastritídu, poruchy na slizničných povrchoch, zápchu, cirhózu a preťaženie pečene, horúčky, problémy s maternicou, krvácanie po pôrode, žlčové kamene a mnohé ďalšie. Obsahuje berberin.
Coptis chinensis (Koptis čínsky) je najznámejšia protizápalovo pôsobiaca bylina, ktorá sa používa v čínskej medicíne. Používa sa aj ako pomoc pri liečbe artritídy a používa sa pri rôznych druhoch zápalov. Táto bylina pôsobí ako prírodné antibiotikum a má antimikrobiálne účinky (uvádza sa účinok na grampozívne baktérie, pseudomonas, stafylokoky, streptokoky) najmä kvôli obsahu berberinu a ďalších účinných látok. Rovnako sa hovorí o pozitívnom pôsobení na vysoký krvný tlak či na vysokú hladinu cholesterolu. Na vonkajšie použitie možno uviesť príklady na použitie pri mykóze( pleseň), vredoch, hnisavých ranách, akné, herpes a popáleninách. Často sa používa ako pomoc pri psoriáze lupienke.
Berberis aquifolium (Mahonia aquifolium) je voľne vyskytujúca sa rastlina, ktorú môžeme nájsť v záhradách a parkoch. Má dekoratívne tuhé, kožovité, perovito rozložené listy. Jej pôvod siaha až do Severnej Ameriky. Plody sú bobule kyslastej chuti a vyrába sa z nich pálenka a víno. Obsahuje berberin. V tradičnej severoamerickej medicíne sa táto rastlina používala na liečbu problémov trávenia, hnačiek, horúčok ale hlavne na kožné ochorenia( psoriáza,herpes,mykózy). V posledných rokoch vedci upriamujú pozornosť na účinok extraktu na pomoc pre ľudí trpiacich psoriázou (lupienka).
Berberis vulgaris (Dráč obyčajný) je rastlina rozšírená v celej strednej a južnej Európe. U nás sa vyskytuje v Južnej časti Slovenska, v Podunajskej nížine a Slovenskom Krase. Táto rastlina obsahuje alkaloidy (najmä berberin). Tinktúry vyrobené z častí rastliny sa užívajú pri pečeňový poruchách, žlčníkových zápaloch, vysokom cholesterole na zníženie krvného tlaku a cukru a mnohé iné. Alkaloid berberin je charakteristický svojimi silnými antimikrobiálnymi účinkami a to na celý rad mikroorganizmov (napr. streptokoky, stafylokoky, pôvodcov hnačkových ochorení (napr. salmonela). Zároveň pomáha pri infekciách močových ciest spôsobených Escherichia coli, alebo vaginálnej mykózy (pleseň) spôsobenej kvasinkami Candida albicans. Zvyšovaním počtu a aktivity makrofágov má priaznivý vplyv na zvyšovanie imunity. Pri vonkajšej aplikácii sa používa ako pomoc pri liečbe psoriázy, herpesu, mykóz(plesní) a očných zápaloch.
Berberis aristata (Dráč indický) sa vyskytuje v miernych a subtropických oblastiach Ázie, Európy a Ameriky. Pôvodne táto rastlina pochádza z Himalájí v Indii a Nepále. Pôvodný obyvatelia Himalájí konzumujú plody dráču ako dezert. Kôra, korene aj plody obsahujú berberin a mnoho iných liečivých látok a používajú sa v Ajuvérdskej medicíne na liečbu mnohých zápalových ochorení, najmä pri liečbe zápalu močových ciest (spôsobených E- coli). Odvar sa používa ako ústna voda pri liečbe napuchnutých ďasien a bolesti zubov. Extrakt z kôry a koreňa má silné antibakteriálne, antimykotické, antivírusové a antioxidačné účinky. Používa sa na liečbu tráviacich ťažkostí, vírusových hnačkovitých ochorení, očných zápaloch, mykóz (plesní) hepatitídy ale aj malárie. Roztok z kôry a koreňa sa používa na liečbu kožných ochorení pri bakteriálnych infekciách (stafylokok, streptokok), ekzémoch, parazitoch, mykózach (plesne) a psoriáze (lupienka).