Hydrastis canadensis (Voduľka kanadská) je rastlina rozšírená najmä vo východnej časti Severnej Ameriky. Voduľka kanadská je 20 cm až 50 cm vysoká, trváca bylina s dlaňovito členenými listami. Pochádza z čeľade Ranunculaceae a je jediný druh rodu voduľka (Hydrastis). Je známa pre svoj adstringentný (sťahujúci) účinok na slizniciach horných dýchacích ciest, tráviaceho traktu, kože, močového mechúra a konečníka. Voduľka pôsobí na funkčné poruchy žalúdka (tráviace problémy), atonickú dyspepsiu, gastritídu, poruchy na slizničných povrchoch, zápchu, cirhózupreťaženie pečene, horúčky, problémy s maternicou, krvácanie po pôrode, žlčové kamene a mnohé ďalšie. Obsahuje berberin.

Coptis chinensis (Koptis čínsky) je najznámejšia protizápalovo pôsobiaca bylina, ktorá sa používa v čínskej medicíne. Používa sa aj ako pomoc pri liečbe artritídy a používa sa pri rôznych druhoch zápalov. Táto bylina pôsobí ako prírodné antibiotikum a má antimikrobiálne účinky (uvádza sa účinok na grampozívne baktérie, pseudomonas, stafylokoky, streptokoky) najmä kvôli obsahu berberinu a ďalších účinných látok. Rovnako sa hovorí o pozitívnom pôsobení na vysoký krvný tlak či na vysokú hladinu cholesterolu. Na vonkajšie použitie možno uviesť príklady na použitie pri mykóze( pleseň), vredoch, hnisavých ranách, akné, herpes popáleninách. Často sa používa ako pomoc pri psoriáze lupienke.

 Berberis aquifolium (Mahonia aquifolium) je voľne vyskytujúca sa rastlina, ktorú môžeme nájsť v záhradách a parkoch. Má dekoratívne tuhé, kožovité, perovito rozložené listy. Jej pôvod siaha až do Severnej Ameriky. Plody sú bobule kyslastej chuti a vyrába sa z nich pálenka a víno. Obsahuje berberin. V tradičnej severoamerickej medicíne sa táto rastlina používala na liečbu problémov trávenia, hnačiek, horúčok ale hlavne na kožné ochorenia( psoriáza,herpes,mykózy). V posledných rokoch vedci upriamujú pozornosť na účinok extraktu na pomoc pre ľudí trpiacich psoriázou (lupienka).

Berberis vulgaris (Dráč obyčajný) je rastlina rozšírená v celej strednej a južnej Európe. U nás sa vyskytuje v Južnej časti Slovenska, v Podunajskej nížineSlovenskom Krase. Táto rastlina obsahuje alkaloidy (najmä berberin). Tinktúry vyrobené z častí rastliny sa užívajú pri pečeňový poruchách, žlčníkových zápaloch, vysokom cholesterole na zníženie krvného tlaku a cukru a mnohé iné. Alkaloid berberin je charakteristický svojimi silnými antimikrobiálnymi účinkami a to na celý rad mikroorganizmov (napr. streptokoky, stafylokoky, pôvodcov hnačkových ochorení (napr. salmonela). Zároveň pomáha pri infekciách močových ciest spôsobených Escherichia coli, alebo vaginálnej mykózy (pleseň) spôsobenej kvasinkami Candida albicans. Zvyšovaním počtu a aktivity makrofágov má priaznivý vplyv na zvyšovanie imunity. Pri vonkajšej aplikácii sa používa ako pomoc pri liečbe psoriázy, herpesu, mykóz(plesní)očných zápaloch.

Berberis aristata (Dráč indický) sa vyskytuje  v miernych a subtropických oblastiach Ázie, Európy a Ameriky. Pôvodne táto rastlina pochádza z Himalájí v Indii a Nepále. Pôvodný obyvatelia Himalájí konzumujú plody dráču ako dezert. Kôra, korene aj plody obsahujú berberin a mnoho iných liečivých látok a používajú sa v Ajuvérdskej medicíne na liečbu mnohých zápalových ochorení, najmä pri liečbe zápalu močových ciest (spôsobených E- coli). Odvar sa používa ako ústna voda pri liečbe napuchnutých ďasienbolesti zubov. Extrakt z kôry a koreňa má silné antibakteriálne, antimykotické, antivírusovéantioxidačné účinky. Používa sa na liečbu tráviacich ťažkostí, vírusových hnačkovitých ochorení, očných zápaloch, mykóz (plesní) hepatitídy ale aj malárie. Roztok z kôry a koreňa sa používa na liečbu kožných ochorení pri bakteriálnych infekciách (stafylokok, streptokok), ekzémoch, parazitoch, mykózach (plesne)psoriáze (lupienka).