Berberín je bioaktívna zlúčenina, ktorú je možné extrahovať z niekoľkých rôznych rastlín, vrátane skupiny kríkov nazývaných Berberis. Technicky patrí do triedy zlúčenín nazývaných alkaloidy. Má žltú farbu a často sa používala ako farbivo. Berberín má dlhú históriu použitia v tradičnej čínskej medicíne, kde sa používal na liečbu rôznych chorôb. Moderná veda potvrdila, že má pôsobivé výhody pre niekoľko rôznych zdravotných problémov.

Ako berberín funguje?

Berberín bol testovaný v stovkách rôznych štúdií. Ukázalo sa, že má silné účinky na mnoho biologických systémov. Užitý berberín sa dostane do tela a transportuje sa do krvi. Potom putuje do buniek tela. Vo vnútri buniek sa viaže na niekoľko rôznych „molekulárnych cieľov“ a mení ich funkciu. Je to podobné ako pri fungovaní farmaceutických liekov.


Jedným z hlavných účinkov berberínu je aktivácia enzýmu vo vnútri buniek, ktorý sa nazýva AMP-aktivovaná proteínkináza (AMPK). Tento enzým sa niekedy označuje ako „hlavný metabolický prepínač“. Nachádza sa v bunkách rôznych orgánov vrátane mozgu, svalov, obličiek, srdca a pečene. Tento enzým hrá hlavnú úlohu v regulácii metabolizmu. Berberín ovplyvňuje aj rôzne ďalšie molekuly vo vnútri buniek a môže dokonca ovplyvniť, ktoré gény sú zapnuté alebo vypnuté.

Berberín a jeho vplyv na zdravie

Berberín spôsobuje zníženie hladín cukru v krvi

Cukrovka typu 2 je závažné ochorenie, ktoré sa v posledných desaťročiach stalo neuveriteľne bežným javom a každoročne si vyžiada milióny úmrtí. Vyznačuje sa zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi, buď v dôsledku inzulínovej rezistencie alebo nedostatku inzulínu. Vysoká hladina cukru v krvi môže časom poškodiť tkanivá a orgány tela, čo vedie k rôznym zdravotným problémom a skráteniu životnosti.

Mnoho štúdií ukazuje, že berberín môže významne znížiť hladinu cukru v krvi u jedincov s cukrovkou 2. typu. V skutočnosti je jeho účinnosť porovnateľná s populárnym liekom na liečbu cukrovky metformín (Glucophage).

Zdá sa, že berberáb funguje prostredníctvom viacerých rôznych mechanizmov:

  • znižuje inzulínovú rezistenciu a zvyšuje tak účinnosť inzulínu znižujúceho hladinu cukru v krvi
  • zvyšuje glykolýzu a pomáha telu rozkladať cukry vo vnútri buniek
  • znížuje tvorbu cukru v pečeni
  • spomaľuje odbúravanie sacharidov v čreve
  • zvyšuje počet prospešných baktérií v čreve

V jednej štúdii so 116 pacientmi s cukrovkou znížil 1 gram berberínu denne hladinu cukru v krvi nalačno o 20%, zo 7,0 na 5,6 mmol / l (126 až 101 mg / dl) alebo z diabetickej na normálnu hladinu. Znížil tiež hemoglobín A1c o 12% (ukazovateľ dlhodobej hladiny cukru v krvi) a zlepšil hladinu lipidov v krvi, ako je cholesterol a triglyceridy. Podľa veľkého prehľadu 14 štúdií je berberín rovnako účinný ako perorálne lieky na cukrovku, vrátane metformínu, glipizidu a rosiglitazónu. Funguje veľmi dobre pri úprave životného štýlu a tiež má aditívne účinky, keď sa podáva s inými liekmi na zníženie hladiny cukru v krvi.

Berberín môže pomôcť pri chudnutí

Berberín môže byť tiež účinný ako doplnok na chudnutie. Doteraz dve štúdie skúmali účinky na telesnú hmotnosť. V 12-týždňovej štúdii na obéznych jedincoch 500 mg užívaných trikrát denne spôsobilo v priemere úbytok hmotnosti asi 5 kíl. Účastníci tiež stratili 3,6% svojho telesného tuku. Ďalšia pôsobivejšia štúdia sa uskutočnila na 37 mužoch a ženách s metabolickým syndrómom. Táto štúdia trvala 3 mesiace a účastníci užívali 300 mg trikrát denne. Účastníci znížili svoje hodnoty indexu telesnej hmotnosti (BMI) z 31,5 na 27,4 alebo z obéznych na nadváhu iba za 3 mesiace. Stratili tiež brušný tuk a vylepšili mnoho markerov zdravia. Vedci sa domnievajú, že úbytok hmotnosti je spôsobený zlepšenou funkciou hormónov regulujúcich tuky, ako je inzulín, adiponektín a leptín. Zdá sa, že berberín tiež inhibuje rast tukových buniek na molekulárnej úrovni.

Berberín udržuje zdravé srdce

Srdcové choroby sú v súčasnosti najčastejšou príčinou predčasných úmrtí na svete. Mnoho faktorov, ktoré je možné merať v krvi, súvisí so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Ako sa ukázalo, berberín preukázateľne zlepšuje mnohé z týchto faktorov.
Podľa preskúmania 11 štúdií môže:

  • znížiť celkový cholesterol o 0,61 mmol / l (24 mg / dl)
  • znížiť hladinu LDL cholesterolu o 0,65 mmol / l (25 mg / dl)
  • znížiť hladinu triglyceridov v krvi o 0,50 mmol / l (44 mg / dl)
  • zvýšiť HDL cholesterol o 0,05 mmol / l (2 mg / dl)

Ukázalo sa tiež, že znižuje apolipoproteín B o 13 - 15%, čo je veľmi dôležitý rizikový faktor. Podľa niektorých štúdií berberín účinkuje tak, že inhibuje enzým nazývaný PCSK9. To vedie k tomu, že sa z krvi vylučuje viac LDL. Majte na pamäti, že cukrovka, vysoká hladina cukru v krvi a obezita sú tiež hlavnými rizikovými faktormi srdcových chorôb, ale berberín tieto ochorenia pomáha liečiť.

Berberín ako doplnok výživy

Mnoho štúdií používalo dávky v rozmedzí od 900 do 1 500 mg denne. Je bežné užívať 500 mg trikrát denne pred jedlom (dokopy teda 1 500 mg denne). Berberín má polčas niekoľko hodín, preto je dávku potrebné rozložiť na niekoľkokrát denne, aby sa dosiahli stabilné hladiny v krvi.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky berberínu

Bezpečnosť

Celkovo má berberín vynikajúci bezpečnostný profil.
Ak máte zdravotné ťažkosti alebo užívate nejaké lieky, odporúča sa pred užitím porozprávať s lekárom. Je to obzvlášť dôležité, ak v súčasnosti užívate lieky na zníženie hladiny cukru v krvi.

Vedľajšie účinky

Hlavné vedľajšie účinky súvisia s trávením a existujú správy o kŕčoch, hnačkách, plynatosti, zápche a bolestiach žalúdka.
zdroj: healthline.com