Užívanie VitaBerinu

Počula som o Vitaberine a rada by som ho začala užívať. Ako často a ako dlho ho mám užívať?

Optimálne užívanie VitaBerinu sú 2 tablety denne, jedna po jedle ráno a jedna po večeri. Dĺžka užívania závisí od žiadaného účinku. V prípade metabolického účinku je optimálne užívanie 3 mesiace, v prípade účinkov na trávenie sa výsledky preukážu do niekoľkých dní, avšak odporúčame aspoň dvojtýždňové užívanie.


Bolesť žalúdka

Pobolieva ma už dlhšie žalúdok. Bola som u gastroenterológa, vyšetril ma hadicou, zobral vzorku na vyšetrenie Helicobakter Pylori, ktorá bola negatívna. Užívam lieky na žalúdok, ale stále mi bolesť neprechádza. Myslíte si, žeby mi Vitaberin pomohol?

V súčasnej dobe pribúda zápalov žalúdka bez pozitivity na Helikobakter pylori. Je to spôsobené hlavne znížením kyslosti žalúdočných štiav a následne premnožením kvasiniek, ktoré dráždia sliznicu žalúdka a spôsobujú jeho zápal. Liečba je hlavne zameraná na zvýšenie kyslosti žalúdočných štiav. Nakoľko Vitaberin má horkú chuť, spôsobuje zvýšenú produkciu žalúdočných kyselín a tým može napomôcť k normalizácii kyslosti. Úprava kyslosti je sprevádzaná útlmom pomnoženia kvasiniek a zároveň vedie k zmierneniu až vymiznutiu žalúdočných potiaží.


Zvýšená plynatosť

Užívam Vitaberin už 2 týždne. Bolesti brucha mi ustúpili, ale čo ma trápi je zvýšená plynnatosť. Čo mám zmeniť, aby som mohla užívať Vitaberin ďalej a aby plynnatosť zmizla?

Zvýšenná plynnatosť je častým vedľajším účinkom Vitaberinu. Plynnatosť je spôsobená dvoma faktormi. Na prvom mieste je to rekonštrukcia črevnej bariéry, ktorá zabraňuje, aby plyny prechádzali do tela a na druhej strane pri užívaní Vitaberinu sa zvyšuje koncentrácia tukov v lumene čreva a tie môžu byť metabolizované črevnou flórou a môžu zvyšovať tvorbu plynov. Plynnatosť je možné znížiť pridaním pankreatických enzýmov v tabletkách ako napr. Pankreolan alebo Kreon a na druhej strane je možné pridať probiotika, ktoré by sa mali užívať min. 2 hod po užití Vitaberinu.


Zmena farby moču

Pri užívaní Vitaberinu som si všimla, že sa mi zmenila farba moču na silno žltú. Znamená to niečo zlé?

Zmena farby moču je spôsobená priepustným črevom, ktoré dovoľuje prenikať do organizmu veľkým molekulám, akou je aj berberín a práve ten spôsobuje túto silno žltú farbu. Farba moču sa vráti do normálu do 3 až 4 dňoch, kedy berberín znovu utesní črevnú bariéru.