Príčina tráviacich ťažkostí

V tráviacom trakte sídli asi 500 druhov mikroorganizmov. Štandardne sú v tenkom čreve zastúpené alfa hemolytické streptokoky, e. coli, laktobacilus. V hrubom čreve sa koncentrácia baktérií zvyšuje a mení sa i zloženie. V konečníku prevládajú anaeróbne baktérie.

Vo fyziologických podmienkach sa baktérie v tráviacom trakte nepovažujú za choroboplodné. Ich prítomnosť je dôležitou stimuláciou imunitného systému pri zaisťovaní odolnosti voči vonkajším vplyvom. Pri kritických stavoch, po ťažkých úrazoch a operáciách môžu nastať infekčné komplikácie, ktoré sú spôsobené baktériami, ktoré pochádzajú z tráviaceho traktu.

Za normálnych okolností, prítomné baktérie tráviaci trakt neopúšťajú. V tenkom i hrubom čreve pôsobí hlien, žlčové kyseliny a protilátky, ktoré choroboplodné baktérie zneškodňujú a ktoré chránia organizmus pred ich prienikom do krvného obehu.

Ďalšou ochranou pred preniknutím baktérií z čreva do obehu tvorí sliznica čreva. Slizničné bunky spojené jemnými mnohonásobne perforovanými spojeniami neprepúšťajú baktérie.

Pri porušení tejto bariéry sa baktérie ľahko dostanú cez črevnú stenu do brucha.

Poruchy črevných a mimočrevných ochranných funkcií

Najčastejšou príčinou poruchy črevných ochranných funkcií sú črevné zápaly, alebo poškodenie čreva pri nedostatočnom prekrvení, ktoré porušujú integritu(celistvosť) čreva a spôsobujú poruchy tvorby hlienu. Ďalšími príčinami sú zmeny imunity po liekoch (liečba antibiotikami).
Zhoršujúcim faktorom býva podvýživa, kedy chýba stavebný materiál na prirodzenú obnovu buniek črevnej sliznice potrebnej na tvorbu hlienu, protilátok, na tvorbu enzýmov, črevných hormónov a ďalších stavebných zložiek črevnej steny.

Podpora črevných a mimočrevných ochranných funkcií

Najúčinnejšou ochranou je stimulácia rastu, obnovy a činnosti buniek črevnej sliznice a udržanie primeranej imunologickej reaktivity, čo poskytuje prirodzená strava, alebo enterálna výživa. Rast a obnova sliznice závisí od priameho kontaktu črevnej steny s potravou.

Berberin prirodzene napomáha obnovovať črevnú bariéru.