Symbióza

Rovnováha v čreve zaisťuje ochranu proti mnohým infekciám a škodlivým látkam a rovnako tak prispieva k optimálnej funkcii čriev (peristaltika čriev, pomoc pri trávení a pri tvorbe niektorých nevyhnutných látok, medzi ktoré patria vitamíny a aminokyseliny). Črevná mikroflóra napomáha tráveniu a vstrebávaniu dôležitých živín nestrávených v tenkom čreve. Zložité polysacharidy nestrávené v tenkom čreve slúžia ako potrava mikroflóry predovšetkým v hrubom čreve. Tento proces umožňuje získanie a využitie energie, ktorá je obsiahnutá v týchto látkach.

Črevná mikroflóra napomáha pri odbúravaní nestrávených látok obsahujúcich dusík a vytvára aminokyseliny, ktoré môže telo hostiteľa využiť. Zohráva tiež nepriamu rolu v metabolizme cholesterolu a žlčových solí. Niektoré druhy bakterií sú schopné rozložiť žlčové soli a tým zmeniť priebeh ich vstrebávania. Baktérie črevnej mikroflóry produkujú vitamíny, ako napríklad vitamin K (sú jeho hlavným zdrojom), vitamín B12, kyselina listová (B9), biotin (B8), riboflavin (B2) a kyselina pantotenová (B5). Za určitých podmienok môže byť táto syntéza pre človeka významná (napríklad vitamin B12 a K po operácii čreva a pod.).

Jedna z najdôležitejších úloh črevnej mikroflóry je ochrana proti infekciám a toxickým látkam. Do zažívacieho traktu totiž každý deň vstupujú spolu s potravou veľké množstvá mikroorganizmov. Jeden z obranných mechanizmov chrániaci hostiteľa je založený na bariérovom účinku črevnej mikroflóry – nebezpečné baktérie môžu byť z organizmu úplne vylúčené, alebo zostávajú v čreve v menších počtoch, než je množstvo potrebné pre rozvoj škodlivých mechanizmov. Pokiaľ však v črevnej mikroflóre dôjde k nerovnováhe – dysbióze – vonkajšie (požité) aj vnútorné (vlastné) škodlivé baktérie môžu vyvolať rozvoj infekcií. Niektoré baktérie môžu mať okrem toho škodlivé účinky na zdravie hostiteľa v dôsledku pôsobenia rôznych typov enzýmov.

Môže napríklad dojsť k zvýšeniu aktivity beta-glukuronidázy, čo vedie k uvoľňovaniu potenciálne karcinogénnych látok. To isté platí pre baktérie produkujúce enzýmy pôsobiace v oblasti metabolizmu dusíka, ktoré môžu napríklad spôsobovať odbúravanie tryptofanu, indolov, dusičnanov a sekundárnych amínov na deriváty s karcinogénnym potenciálom. Črevná mikroflóra ovplyvňuje motilitu (pohyblivosť) tráviaceho traktu prostredníctvom mnohých priamych a nepriamych mechanizmov, medzi ktoré patrí tvorba prchavých mastných kyselín, zmena pH prostredia a ďalšie mechanizmy.

Je zrejmé, že črevná mikroflóra môže mať na zdravie svojho hostiteľa tak pozitívne, ako aj negatívne účinky, a to v závislosti na svojom zložení.

Kedy vzniká dysbióza:

  • po antibiotickej liečbe
  • pri užívaní syntetických liekov, minimálne 2x do roka
  • pri prejavoch zlého trávenia- nadúvanie, pocit plnosti
  • pri spomalení motility( pohyblivosti) čriev- zápche
  • pri hormonálnych, alergických a imunitných poruchách
  • pri prejavoch nedostatku vitamínov, minerálov, enzýmov
  • začiatok redukčných diét, zahájenie detoxikačných kúr, po chemoterapiách
  • pri liečbe kvasinkových, plesňových a iných infekcií