Prečo je stolica hnedá?

Hnedú farbu spôsobujú baktérie sídliace v hrubom čreve, a žlč, ktorú vylučuje pečeň pri trávení tukov. Žlč je pôvodne zelená a postupom trávenia v hrubom čreve hnedne. Pokiaľ však zbytky potravy prejdú tráviacim traktom príliš rýchlo, nestačí sa žlč zafarbiť a stolica má nazelenalú farbu. Ak ste prekvapený farbou toho, čo vidíte v záchode, skúste si spomenúť , čo ste za posledné dva dni jedli – zaujímavé následky môžu mať aj cukrovinky z jarmoku. Pokiaľ pri pohľade do toalety vidíte hnedý pevný útvar valcovitého tvaru, môžete byť v pohode. Všetko funguje ako má. Horšie je ak ste zaznamenali nejaké „zaujímavosti“ vo farbe, tvare či konzistencii.

Mazľavá stolica

Musíte často používať záchodovú štetku? Znamená to, že vaša strava obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín. Tie predlžujú dobu priechodu, stolica je mastná a lepivá a zabraňuje črevám aby dobre spracovávali živiny z potravy. Obmedzte mastné jedlá a priemyselne spracované potraviny a jedzte viac vlákniny. Zo stravy vylúčte hydrogenizovaný tuk, ktorý je súčasťou všetkých výrobkov s dlhou dobou trvanlivosti, nekvalitných čokoládach, oplátkach z polevou zmrzline a podobne.

Ešte k tomu aj žltá?

Máte nie len ílovitú, mazľavú ale aj okrovo zafarbenú stolicu, ktorá zanecháva na hladine olejovité škvrny a dá sa iba ťažko spláchnuť? Pravdepodobne sa jedná o poruchu trávenia tukov, ktorá je spôsobená zápalom pankreasu. 

Miesto banánu ceruzka?

Mohli by sa zdať, že na tvare nezáleží. Omyl! Neobvykle zúžená stolica, ktorá môže pripomínať ceruzku alebo šnúrku, môže byť spôsobená nádorom konečníku. Vyšetrenie u lekára neodkladajte! Ak z Vás padajú malé, tvrdé „srnčie bobky“, môže to znamenať, že má telo nedostatok vody ale môže to byť príznak chronickej zápchy.

Túžobne očakávaná

Akákoľvek stolica je lepšia ako žiadna. Zápcha je nie len otravná, ale môže byť signálom závažného problému. Pokiaľ chodíte na veľkú potrebu menej ako trikrát do týždňa, stolica je tvrdá, bolestivá a objavuje sa v nej krv, určite navštívte lekára.

Tuhá, tmavá, rýchlo klesajúca ku dnu

Málo pijete, jete málo vlákniny a príliš veľa mäsa. Zaraďte do jedálnička viacej ovocia , zeleniny a celozrnného pečiva. S tvrdou a suchou stolicou majú čreva omnoho viacej práce a môže spôsobiť aj drobné poranenia.

Plávajúca

Dostatok vlákniny – ľahká a mäkká stolica, která chvíľu pláva na hladine, a potom ide ku dnu, svedčí o zdravom jedálničku s dostatkom balansných látok. GRATULUJEME! Samozrejme v prípade ak má normálny tvar a farbu

 

Nebojte sa obzrieť!

Čierna jako uhoľ – natrávená krv

„Krvácanie do hornej časti tráviaceho traktu sa najčastejšie prejavuje ako tzv. melena, čierna kašovitá, mazľavá stolica, pripomínajúca decht“ opisuje príznaky internista Igor Tozzi. Krvácanie môže byť spôsobené vredmi i nádormi v žalúdku či tenkom čreve a vždy je dôvodom na návštevu lekára, obzvlášť vtedy, keď stolica veľmi silno zapácha. Čierna farba však môže mať aj príjemnejšiu príčinu : prehnali ste to s čučoriedkami, s erveným vínom alebo užívate tabletky s obsahom železa.

Červená – čerstvá krv (alebo paradajky)

Jej cesta bola podstatne kratšia, pochádza teda z hrubého čreva alebo konečníku. S objednaním na vyšetrenie nečakajte už ani deň, príčinou môže byť kolorektálny karcinóm. Tá lepšia varianta : dopriali ste si rajčinový džús alebo červenú repu. Stopy krvi, ktoré objavíte na toaletnom papieri, sú zväčša spôsobené hemoroidmi alebo drobným natrhnutím konečníka.

A čo vy, pozeráte sa do misy? Máte radi svoje trávenie pod kontrolou, alebo sa Vám tieto záležitosti odporné a radšej hneď všetko prúdom vody odošlete do hlbín?