Čo je „deravé“ črevo?

Črevo je prirodzene priepustné pre veľmi malé molekuly(aminokyseliny, jednoduché cukry..) s cieľom absorvovať tieto životne dôležité živiny. V skutočnosti, jednou zo základných funkcií buniek nachádzajúcich sa v stene čreva je upravovanie črevnej priepustnosti. U citlivých ľudí môže lepok spôsobiť, že črevné bunky začnú uvoľňovať zonulin, čo je proteín, ktorý môže spôsobiť rozpad tesných spojov v črevnej výstelke. Ďalšie faktory – ako je infekcia, toxíny, stres a vek – môžu tiež spôsobiť, že sa tieto pevné spoje začnú rozpadať. 

Akonáhle sa tieto tesné spoje medzi bunkami v stene rozpadnú, máte „deravé“ črevo. Keď je vaše črevo „deravé“, môžu veci ako toxíny, mikróby, nestrávené častice potravín a iné uniknúť z vašich čriev a cestovať po celom tele pomocou krvného obehu. Váš imunitný systém ich označí ako “cudzích útočníkov”, ako patogény a zaútočí na ne. Imunitné reakcie na týchto útočníkov sa môžu objaviť vo forme niektorého z deviatich príznakov deravého čreva uvedených nižšie.

Čo spôsobuje deravé črevo?

Hlavnými vinníkmi sú potraviny, infekcie, a toxíny. Lepok je príčinou číslo jedna. Iné zápalové potraviny, ako sú mliečne výrobky alebo toxické potraviny, cukor a nadmerné množstvo alkoholu, sú tiež častými príčinami. Medzi najčastejšie infekčné príčiny patrí Candida, črevné parazity, SIBO (prerastanie baktérií v tenkom čreve). Toxíny prichádzajú do tela aj vo forme liekov, ako Motrin, Advil, steroidy, antibiotiká, lieky na zníženie . ďalej sú to toxíny, ako je ortuť, pesticídy a BPA z plastických hmôt. Stres a vek tiež prispieva k deraveniu čreva.

Ak trpíte jedným z nasledujúcich príznakov je pravdepodobné, že máte deravé črevo:

  • Známky máte priepustné „deravé“ črevo :
  • Tráviace problémy, ako je plynatosť, nadúvanie, hnačka alebo syndróm dráždivého čreva (IBS).
  • Sezónne alergie alebo astma.
  • Hormonálna nerovnováha, ako je PMS alebo PCOS.
  • Diagnóza autoimunitného ochorenia , ako je reumatoidná artritída, Hashimotova tyreoiditida, lupus, psoriáza, alebo celiakia.
  • Diagnostika chronickej únavy alebo fibromyalgia.
  • zmeny nálad a psychické problémy, ako je depresia, úzkosť, ADD alebo ADHD.
  • kožné problémy, ako je akné, rosacea, alebo ekzém.
  • Kandidóza
  • Potravinové alergie alebo neznášanlivosť potravín.

Ako sa liečiť deravé črevo?

Komplexnou eliminačnou diétu, ktorá po určitú dobu vylučuje všetky toxické a zápalové potraviny. Okrem toho sa odporúča pacientom dodržiavať nasledovný program:. 

Odstránenie

Cieľom je zbaviť sa vecí, ktoré negatívne ovplyvňujú vnútorné prostredie gastrointestinálneho traktu, ako sú zápalové a toxické potraviny, črevné infekcie, škodlivé mikroorganizmi.

Nahradenie

Vymeňte potraviny. Pridanie základných zložiek potravy pre správne trávenie, vstrebávanie a tvorbu tráviaci ch enzýmov, kyseliny chlorovodíkovej a žlčových kyselín.

Obnova črevnej mikroflóry

Je veľmi dôležité obnoviť črevnú mikroflóru prospešnými baktériami a obnoviť pôvodnú zdravú rovnováhu.

Oprava črevnej bariéry

Je nevyhnutné poskytnúť črevu potrebné živiny a prostriedky  na opravu. Odporúča sa L-glutamín , aminokyselina, ktorá pomáha oživiť výstelku črevnej steny a prírodná látka berberin (hlavná účinná látka Vitaberin), ktoré pomáha obnovovať črevnú bariéru.

 

Zdroj :

http://www.mindbodygreen.com/0-10908/9-signs-you-have-a-leaky-gut.html